Пародонтитът, известен още сред народа като "пародонтоза" е възпалително, деструктивно заболяване, което обхваща целия опорно поддържащ апарат на зъба с прилежащата към него венечна лигавица. Дължи се на хронична бактериална инфекция и е следствие от продължително нелекуван гингивит. В различните си форми той е едно от най-разпространените съвременни дентални заболявания.
Типичните клинични симптоми на заболяването са зачервяване, подуване и кървене на венците, с възможна болка и формиране на джобове от вертикален или хоризонтален тип.Това, което отличава пародонтита от гингивита е наличието на костна деструкция (костна загуба). Ето защо понякога, особено в по-напредналите стадии, пародонтитът е съпроводен с оголване на корените на зъбите, разклащане и дори тяхна загуба.
По време на бременност хормоналните промени в тялото на майката, както и възможните нарушения в кръвоснабдяването на венците, могат да доведат до поява на гингивит. Ако това заболяване не бъде спряно в ранен стадий, то може да се развие в по-тежко възпаление - пародонтит, който вече е фактор, влияещ върху цялостното здраве на майката и детето.
Диагностика на пародонтозата при бременни жени
Посещението на зъболекар по време на бременност има ключово значение за поддържане на здравето на зъбите. Навременното диагностициране на заболяването, още в ранен етап, съкращава процеса на лечение и намалява риска за здравето на майката и плода. Комбинацията между пародонтално заболяване и бременност, може да доведе до преждевременно раждане, нарушено развитие на плода и повишен риск от спонтанен аборт.
Също така е важно да се определи дали заболяването е гингивит, който е често срещан при жените по време на бременност, или пародонтит, който е усложнение на гингивита.
Признаците на гингивит са:
-
наличие на бактериална плака ;
-
кървене при дъвчене на по-твърда храна или четкане на зъбите ;
-
оток на венците с възможно зачервяване ;
-
по време на бременност е възможна промяна в контура на венечния ръб.
Пародонтозата има същите симптоми, но с някои разлики:
-
поява на пародонтални джобове ;
-
разрушаване на костна тъкан ;
-
поява на подвижност на зъбите ;
-
загуба на зъби.
Лечение на пародонтит при бременни жени
Важно значение за лечението на пародонтоза при бременни жени, което ние от България Дент препоръчваме, е то да се извършва през второто тримесичие на бременността, тъй като през този период плодът е в стабилно състояние и рискът от усложнения е минимален.
Като цяло лечението е насочено към премахване на причините за поява на пародонтита - зъбен камък и бактериална плака. Без цялостно почистване на отлаганията, намесата ще има само временен резултат, при това с висока цена - биологична и финансова.
След почистване, според индивидуалните особености на пациента, зъболлекарят предписва противовъзпалителна терапия. Не се препоръчва да купувате гелове и разтвори самостоятелно, трябва да спазвате инструкциите на стоматолога, тъй като някои гелове не са препоръчителни за употреба в ранна бременност.
Профилактика на пародонтоза по време на бременност
Тъй като гингивитът е често срещан по време на бременност, важно да се поддържа добра устната хигиена навреме, за да не се допуска усложнение на заболяването:
-
спрете тютюнопушенето, което е изключително важно по време на бременност ;
-
почиствайте зъбите си след всяко хранене с четка и конци за зъби. Също така, е желателно да използвате и зъбен душ за почистване на труднодостъпни места и масаж на венечните тъкани ;
-
следвайте препоръките за повишаване на имунитета, започнете да се храните правилно ;
-
използвайте вода за уста без активни химически елементи, за предпочитане от естествен произход - отвара от лайка, смрадлика и др.
За съжаление заболяването НЕ се лекува в буквалния смисъл. Действията на пародонтолозите, средствата за орална хигиена и медикаментозната терапия, са насочени към спиране на прогресията на заболяването. Веднъж загубена алвеоларната кост е невъзможно да бъде трайно възстановена.
-
Лечението трябва да започне с почистване на зъбна плака и зъбен камък ;
-
Задължителна корекция на техниката на миене на зъбите - по възможност с електрическа четка sonicare както и употреба на зъбен душ ;
-
Употреба на допълнителни средства за орална хигиена - интердентални четчици, зъбен конец, вода за уста, пародонтални гелове и др. ;
-
Подмяна на неправилно изработени, затрудняващи хигиената и задържащи плака стари обтурации и коронки ;
-
При тежки и генерализирани форми на пародонтит, се назначава индивидуална за всеки пациент антибиотична терапия ;
-
Всички зъби, които имат напреднала степен на подвижност ( клатят се напред-назад, встрани и нагоре), се препоръчва да бъдат извадени, за да не компрометират лечението;
-
Изключително стимулиращо въздействие върху пародонта имат :
- закрития кюртаж на меките тъкани ;
- лечение с диоден лазер ;
- пародонтална терапия с кръвна плазма - iPRF (PRP) ;
Дентална клиника Bulgaria Dent се намира в гр.София, кв.Манастирски ливади, на ул.“Пирин“ 81, партер. Ако имате въпроси и желаете да научите повече за възможностите и предимствата на отделните методите за лечение на пародонтит, моля не се колебайте да насрочите консултация с наш специалист пародонтолог. Независимо дали се намирате в гр.София или в друго населено място, ще се радваме да Ви помогнем. Свържете се с нас сега на посочените телефони 02/ 854-8016 и 0879/ 209-691 или заповядайте в нашата дентална клиника персонално.