В настоящо време все по-голяма популярност сред стоматолозите, не само по света, но и в България, набира денталната фотография. Сложно е да се представи как денталният специалист и неговият зъботехник, устремени към високи естетични резултати, биха могли да работят и общуват по между си без заснемане и анализ на фото и видео документация. Доказателство за това, са все по-големия брой зъболекари в България и чужбина, които закупуват професионално оборудване за фото заснемане, обособяват студия в своите клиники, развиват и надграждат своите професионални умения, посещавайки специализирани курсове и лекции за дентална фотография.
Фотодокументацията позволява да се проследи историята на даден клиничния случай през годините. Това позволява да се регулират взаимоотношенията между пациента и клиниката, както и межди различните лечебни заведения и специалисти. Повишава се степента на доверие към денталните клиники и вдига тяхното професионално ниво и престиж.
Основни цели
- Воденето на фото документация от момента на първичното посещение до края на лечебния процес позволява на пациента да бъде непрекъснато запознат с всички направени му манипулации и да сравни резултатите преди и след, с което да оцени качеството на проведеното му лечение.
- В бъдеще денталната фотография ще помогне да се избягват онези моменти на недоразбиране между пациента и стоматолога, тъй като показването на истината няма да бъде затрудняващо, основавайки на документацията, направена през всичките етапи.
- Лекарят има разполага с възможност да обмисли още веднъж предстоящото лечение, оценявайки наличните дефекти и характеристики на зъбите на пациента, тъй като на фотоснимките тези неща се виждат в техните детайли , та дори и плътността и цвета на емайла. Снимките дават информация не само за цвета на зъбите, но и за тяхната структура, форма, което облекчава зъботехническата работа при изработка на корони, фасети и вставки.
- Корекция на собствената работа на денталния специалист. Възможността да се анализира собствената работа позволява да се коригират допуснатите собствени грешки или да се оцени качество на собствената работа.
- Използване на направените снимки на симпозиуми и курсове мастър клас, показващи високото ниво на професионализъм, тъй като мнението на специалиста ще бъде придружено от неоспорими доказателства, фиксирани на фотоапарат със всички детайли.
- Изграждане на портфолиото на стоматолога. Снимките могат да покажат резултатите от неговата работа с примери << преди и след >> , което отразява неговото професионално ниво .
- Снимките са и основно средство при извършване на дигитален дизайн на усмивката.
Фотодокументацията решава задачите на диагностиката, мотивация на пациента, последователност на лечението и регистрация на оралния статус. Информационната стойност на всяка снимка зависи от възможностите и да се сравни с подобни на снимки на други пациенти или на същия в динамика. Поради тази причина за коректно сравнение на интраоралните снимки същите трябва да се правят в дадена позиция, по един и същ алгоритъм.
![Дентална фотография, дигитален дизайн на усмивката, digital Smile Design, DSD]()
Стандарти в денталната фотография
Преди всичко, денталната фотография трябва да се прави регулярно, да започва още от първата визита, за всеки пациент. Тя е необходима за проследяване на клиничните случаи с архивни данни, сравнение на данни предоставени от други стоматолози и клиники. За да не възникват затруднение в обработката на получените данни между денталните лекари от различните специалности, е необходимо фотодокументирането да бъде стандартизирано. Правят се 7-8 снимки в няколко проекции като :
- Портретна снимка на лице в анфас без/с усмивка ;
- Портретни снимки в профил – ляв и десен ;
- Панорамна снимка на съзъбието в три положения :
- със затворена захапка ;
- отворена запка 1-2 мм. ;
- докоснати режещи ръбове на фронталните резци ;
- Снимки на дъвкателните/оклузални повърхности на горна и долна челюст ;
- В странична проекция (от към бузата) на дясна и лява половина ;
- Снимка на горните фронтални резци ;
- Снимка на долните фронтални резци ;
Всяка една дентална специалност, за нуждите си, може да използва конкретни проекции, с различен мащаб и детайлност.
Техническо оборудване
За нуждите на дентална фотография ние използваме съвременни DSLR фотоапарати от различни поколения и производители, в зависимост от целите, нуждите и възможностите на денталната практика. Съвременните огледални фотоапарати са бързи и лесни за работа, получената фотодокументация е достатъчно детайлна, с висока резолюция и много добро качество. Задължително се използват допълнителни обективи, светкавици , по възможност студийно осветление, стативи и т.н.
Използват се допълнителни помощни средства като кристални радиеви огледала , екартьори, контрастьори и др.
Автор на статията - Д-р Леонид Николаев
Д-р Леонид Николаев е специалист в сферата на денталната имплантология и естетични реставрации. Член на Европейската асоциация по дентална имплантология, сертифициран имплантолог в областта на Guided Implant Surgery, Tissue and Bone Grafting materials and techniques.
Телефон за директна връзка 0879 111 425.